ŞÖMİNE BORULARI

Icopal, 25 yıldan fazla bir süredir Norveç’teki Egersund fabrikasında şömine üretimine devam etmektedir.  Icopal şöminesi İzlanda’dan tedarik edilen sünger taşından yapılmaktadır.  Sünger taşı yüksek sıcaklıklara karşı son derece dayanıklıdır ve bu yüzden şömine üretimi için mükemmel bir malzemedir.

Şöminelerin 2 türü mevcuttur; içerdeki borunun yalıtımlı olanı ve diğer türü de yalıtımsız olanıdır. Yalıtımsız şömine ‘havalı şömine’ olarak nitelendirilmektedir. Icopal bu tür yalıtımsız şömineler üretir.

Havalı bir şöminenin avantajları: hafıftir ve dolayısıyla kurulum esnasında kolay çalışma imkanı sağlar.  Aynı zamanda, iç borular arasında tam bir sıkılığın sağlanması daha kolaydır. Ayrıca, şömine yüksek sıcaklıklara daha kısa zamanda ulaşır, bu da yakılan malzemenin daha kolay yanmasını ve çekiş gücünün yüksek olmasını sağlar.

Icopal Şömineleri 1 veya 2 borulu olmak üzere iki tipte mevcuttur. Tek borulu bir şömineye maksimum 4 fırın bağlanabilir. Icopal Şömine aynı zamanda, iç ve dış elemanlar arasında bulunan havanın fırının yanması için gereken hava olarak da kullanılmasını sağlayan içten yanmalı sistem onayına da sahiptir.

Icopal Norveç bugüne kadar 275 000’in üzerinde şömine satışı gerçekleştirmiştir.